English Simplified Chinese Traditional Chinese Hindi Korean Japanese Thai Vietnamese Indonesian Russian Turkish Spanish Italian Portuguese French Arabic

ABD'de Eğitim Bursları

Zaten öğrenmiş olabileceğiniz gibi, ortaöğretim sonrası eğitimin finansmanı kolay bir iş değildir. Size yardımcı olabilecek bir dizi kaynak bulunmaktadır; örneğin yerel ABD Eğitim Danışmanlığı Merkeziniz, sınırlı sayıdaki burs imkanları konusunda size güncel bilgiler verebilir.

ABD dışından öğrencilerin üçte ikisinden fazlası, eğitimlerinin temel finansman kaynağı olarak kendi kişisel hesaplarını veya ailelerinin katkılarını kullanmaktadır. ABD dışından öğrencilerin sadece yüzde 20 kadarı akademik harcamalar için gerekli paranın çoğunu bir ABD yüksek okul veya üniversitesinden almaktadır.

Birkaç ABD yüksek okulu ve üniversitesi ve İngilizce dili programı, ABD dışından öğrencilere temel olarak kısmi burslar vermektedir. Her bir kurumdaki bununla ilgili kriterler ve politikalar değişiklik göstermektedir. Ayrıntılar için, ilgilendiğiniz bir okulla irtibat kurun ve durumunuzu anlatın. Ama hazırlıklı olun: Uluslararası öğrenci bursları son derecede rekabetçidir!

ABD'deki eğitiminizin finansmanı konusunda daha fazla bilgi almak için altı dakikalık mp3 ses dosyasını dinleyin. (Yazıyı Soru Cevap formatında okumak için burayı tıklayın.)


Yüksek Okul Fiyatlarındaki Eğilimler: The College Board, Birleşik Devletler'deki yüksek okul ve üniversitelerde yapılan araştırmaların sonuçlarını düzenli olarak yayınlamaktadır. Yakın zamana ait sonuçlar: İki yıllık ve dört yıllık kamu kurumlarıyla ilgili olarak yayınlanan fiyatlardaki artışlar, 2007-08 döneminde 2006'dakinden biraz yüksektir, ancak son beş yılın ortalama artış hızından düşüktür.

ABD kampüslerindeki giderlerin büyük ölçüde farklılık göstermesi şaşırtıcı değildir. The College Board, bu geçmiş akademik yıldaki bir yıllık lisans harç ve ücretlerinin ortalama giderlerini liste halinde vermektedir:

  • 2.361$, iki yıllık bir devlet yüksek okulunda (temel olarak önlisans (associate) dereceleri sunar)
  • 6.185$, (eyalet içi ikamet) dört yıllık bir devlet yüksek okulunda/ üniversitesinde (temel olarak lisans ve lisans üstü dereceleri sunar)
  • 23.712$, dört yıllık bir özel yüksek okulunda/ üniversitesinde (temel olarak lisans ve lisans üstü dereceleri sunar)

Aşağıda, özellikle uluslararası öğrencilerle ilgili olarak diğer giderlerin bir listesi verilmiştir:

Bir Akademik Yıldaki Toplam Giderler
(Döviz Çevirici için Burayı Tıklayın)
Alt Sınır Üst Sınır
Başvuru Ücretleri, okul başına $ 0 $ 100
Giriş Sınavları, her birisi $ 100 $ 200
Harç ve Ücretler $ 2,000 $ 30,000
Kitaplar ve Malzemeler $ 800 $ 1,200
Ulaşım Giderleri $1,000 $ 1,500
Oda ve Yemek (Konaklama) $ 6,299 $ 8,149
Sağlık Sigortası $ 600 $ 1,000
Kişisel Masraflar $ 1,500 $ 2,100
Toplam $ 12,299 $ 44,249

Halk (community) yüksek okullarındaki ön lisans programlarına devam eden yabancı öğrenciler kendi eğitimlerini finanse etme eğilimi göstermektedir. Araştırma üniversitelerindeki lisans öğrencileri için daha fazla finansman fırsatları söz konusudur. İşin anahtarı, yararlanabileceğiniz tüm finansman imkanları hakkında daha fazla bilgi almaktır. Amerika'daki eğitiminizi finanse etmek açısından, biraz yaratıcılık çok şeyi değiştirebilir!