English Simplified Chinese Traditional Chinese Hindi Korean Japanese Thai Vietnamese Indonesian Russian Turkish Spanish Italian Portuguese French Arabic

ABD'de Eğitim için İngilizce Test Önerisi

Birçok durumda, ABD'de akademik eğitim arayışlarınızın başlangıç noktası, İngilizce yeterliliğinizi çeşitli yollardan ölçen yaygın kabul görmüş bir sınavdır. Bulunduğunuz bölgede hangi sınavlara girebileceğiniz konusunda daha fazla bilgi için yerel ABD eğitim ataşenizle irtibat kurun; sınav merkezinin onay belgelerini (akreditasyonlarını) kontrol etmeniz önemlidir. Bazı sınavlar İnternet veya bilgisayara dayalı iken, diğerleri kâğıt kalemle yapılmaktadır. ABD kampüsleri farklı İngilizce yeterlilik şartları öngörebilir, dolayısıyla uluslararası kayıt kabul danışmanlarıyla doğrudan yazışmaya başlayın.


Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi (TOEFL), Amerika Birleşik Devletleri, New Jersey, Princeton Üniversitesi Eğitim Sınav Hizmetlerinin bir ürünüdür. TOEFL, dünyanın her yerindeki yüksek okullar, üniversiteler ve işverenler tarafından kabul edilmektedir.

Amacınıza bağlı olarak birkaç sınav türünden birisini seçebilirsiniz; seçenekler arasında genel İngilizce, iş İngilizcesi, ya da akademik amaçlı İngilizce sayılabilir. Her bir Yabancı Dil olarak İngilizce (EFL) sınavı tipik olarak dinleme, yapı, okuma ve yazma konulu bölümler içerir.

Örnek TOEFL Toplam Puan Karşılaştırmaları
Ayrıntılar için: ets.org
İnternete dayalı Bilgisayara dayalı Kağıt kaleme dayalı
120 300 677
100 250 600
80 213 550
60 170 497
40 120 433
20 63 350

Bir diyer sınav da Uluslararası İngilizce Dil Sınavı Sistemi, yani IELTS'dir. Şu anda 200'ü aşkın ABD üniversitesi tarafından kabul edilmektedir. IELTS, uluslararası bir İngilizce dili sınavı (sadece İngiliz İngilizcesi değil) olarak kabul edilmektedir, dolayısıyla uluslararası bir öğrencinin bir ABD kampüsünde karşılaşacağı türden İngilizce'yi daha iyi temsil ediyor olabilir. Sınavdaki İngilizce çeşitleri arasında Kuzey Amerika, İngiltere ve Avustralya yer almaktadır; bu çeşitlerden hiç birisi diğerinden daha önemli olarak değerlendirilmemektedir.

IELTS, İngilizce dili yeterliliği profilini dört beceriye dayalı olarak çıkarır: okuma, dinleme, yazma, konuşma. Sınav tarihleri esnektir, dünyanın her yerinden sınava girilebilir ve sonuçlar iki hafta içinde açıklanır. Testler farklı olduğu için IELTS ve TOEFL veya CBTOEFL puanları arasında resmi, 1:1 bir ilişki yoktur.

Bulunduğunuz bölgede hangi sınavlara girebileceğiniz konusunda daha fazla bilgi için yerel ABD eğitim ataşenizle irtibat kurun.