English Simplified Chinese Traditional Chinese Hindi Korean Japanese Thai Vietnamese Indonesian Russian Turkish Spanish Italian Portuguese French Arabic

ABD'de öğrenim görmek için vize alma ile ilgili soruları yanıtlıyor

ABD'de öğrenim görmek için çok uygun bir zaman içinde bulunuyoruz! Yüksekokullarımız ve üniversitelerimiz yurtdışından nitelikli öğrencileri kabul etme konusunda isteklidir.

(Öğrenci:) Bir dakika. ABD Büyükelçiliklerinin öğrenci vizesi başvurularını reddettiğini duymuştum.

Hiç de değil. Dünyanın her tarafındaki ABD Büyükelçilikleri ve ABD Eğitim Danışmanlarıyla sürekli temas halindeyiz. ABD hükümeti yeni güvenlik önlemleri almıştır ancak, Amerika Birleşik Devletleri'nde öğrenim için vize alma ile ilgili temel kriterleri değiştirmediler.

(Öğrenci:) O zaman ABD'ye öğrenci olarak girmek için vize almak mümkün mü yani?

A, evet. Kısa süre önce ABD'nin Seul, Kore'de bulunan Büyükelçiliğinin Başkonsolos Yardımcısıyla konuştuk ve kendisi (diğer pek çok elçilikte olduğu gibi) artık eskisinden daha fazla sayıda öğrenci vizesi verdiklerini söyledi. Yüzde 90'ı geçen bir oranda vize veriyorlar.

(Öğrenci:) Peki, işlemler çabuk ve kolay oluyor mu?

Eskisinden daha çabuk ve kolay. Çeşitli ABD Büyükelçilikleri şimdi öğrencilerin ortama ve derslerine uyum sağlamaları için ABD'ye zamanında varabilmeleri için özel bir randevu sistemine sahiptir ve bu Büyükelçilikler daha hızlı ve geniş kapsamlı hizmet verebilmek için yeni personel, teknoloji ve tesislere yatırım yapmaktadır. Örneğin Seul'da, öğrenci vizelerinin onaylanması için bekleme süresi eskiden bir aydan fazlayken şimdi bir haftanın altına düşmüştür.

(Öğrenci:) Sanırım tıpkı benim gibi pek çok öğrenci de bu aşamalardan geçmiştir.

Elbette ki. Geçtiğimiz yıl dünyanın her yanından 572,000'den fazla öğrenci Amerika Birleşik Devletleri'nde öğrenim görmeyi tercih etti. Bunların pek çoğu, işlemlere başlamalarına yardımcı olması için USAcademics-tr.com gibi siteleri kullanıyor.

(Öğrenci:) Site bana nasıl yardımcı olacak?

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan 3,500'den fazla yerleşke arasında arama yapmanızı sağlıyoruz. Seçenekler oldukça fazladır. Öncelikle, ilgili ABD yerleşkesinin akredite edilmiş ve yeni federal yönetmeliklerin tamamıyla uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Uluslararası öğrencilere destek olacak personele sahip olmaları da önemlidir. USAcademics-tr.com üzerinde yer alan geniş kapsamlı listemizdeki bütün yerleşkelerimiz bu kriterleri karşılamaktadır.

Akademik konular da elbette kritik öneme sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri'nde öğrenim görebileceğiniz 500'den fazla alan vardır. Bu nedenle, akademik hedefiniz üzerinde ne kadar yoğunlaşırsanız, üniversite seçiminiz de o derece kolaylaşacaktır. Mevki ve iklim de önemlidir. Bazı öğrenciler hareketli, kalabalık şehirleri tercih ederken, başkaları daha sakin, sessiz ortamları tercih edebilmektedir.

(Öğrenci:) Amerika'da öğrenim görmenin gerçekten de çok pahalı olduğunu duydum.

Oldukça pahalıdır, ancak, bu yatırımı yapmaya değer. Dünyanın her tarafından işverenler bir ABD diplomasının değerini takdir etmektedir.

(Öğrenci:) ABD'de öğrenim görmek ne kadar pahalı?

Harç ve ücretler, barınma, kitaplar, sağlık sigortası ve gülük giderlerin maliyeti yılda 15,000 ABD Doları ile 45,000 ABD Doları arasında değişmektedir. Uluslararası öğrencilerin çoğu, ABD'deki öğrenimleri için kendi şahsi fonlarını kullanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde göreceğiniz eğitim için size ne kadar para verebilecekleri konusunda ailenizle konuşun. Gittikçe artan sayıda ABD üniversitesi çeşitli yardımlar sağlamaktadır ama bütün ABD yerleşkelerinden yalnızca yaklaşık yüzde 10 kadarı halen uluslararası öğrencilere maddi yardım sağlamaktadır.

(Öğrenci:) Okurken çalışabilir miyim?

Eğitiminizi finanse etmek için ABD'de iş bulmayı düşünmek iyi bir fikir değildir. Bazı durumlarda yerleşkede yarı zamanlı işlerde çalışabilirsiniz. Yerleşke dışında çalışma izninin öğreniminizin ilk yılından sonra verilme İHTİMALİ vardır ama bu konuda garanti yoktur.

Mali yardım sayfamızı inceleyin. Kısıtlı mali kaynaklarınıza uyumlu olmaları açısından akademik hedeflerinizi de gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, Kısa Dönem Eğitim, Yaz Programları, Stajler veya Uzaktan Öğrenim / Online Diploma gibi daha kısa süren seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

(Öğrenci:) Peki başlamak için neler bilmem gerekiyor?

ABD'de akademik yıl Ağustos sonu veya Eylül başında başlar ve pek çok üniversite yine bu zamanlarda Ocak dönemi için yapılacak başvuruları da kabul eder. O halde, önümüzdeki yıl Ağustos sonu veya Eylül başında başlamak isteyeceğinizi varsayarsak:

Bu yıl Haziran - Ağustos:
* Eğitim geleceğiniz ve kariyer hedefleriniz hakkında bulunduğunuz yerde düşünmeye başlayın
* Bir eğitim danışma merkezini ziyaret edin ve başvuru sürecini öğrenin
* Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi anlamına gelen TOEFL türünden testlere girmek için kaydolun

Bu yıl Ağustos - Kasım:
* Giriş sınavlarına girin
* Örneğin LindenTours.com tarafından koordine edilenler gibi üniversite fuarlarına katılın
* Üniversiteleri araştırın (USAcademics-tr.com gibi siteleri kullanabilirsiniz) ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak dört ila on tanesini belirleyin

Önümüzdeki yıl Ocak - Mart:
* az üç üniversiteye son başvuru tarihinden önce eksiksiz başvurularınızı sunun. Gönderdiğiniz belgelerin her birinde ad ve soyadınızın sırasının ve yazımının mutlaka aynı olduğundan emin olun.

Önümüzdeki yıl Nisan - Mayıs:
* Akseptans veya ret mektuplarını bu tarihlerde alacaksınız; devam etmek istediğiniz üniversiteyi seçin.

Önümüzdeki yıl Haziran - Temmuz:
* Öğrenci vizesi başvurunuzu yapın; seyahatle ilgili işlemleri yapın
* Okulunuzda veya bir eğitim danışma merkezindeki bir yolculuk öncesi uyum programına katılın.

Önümüzdeki yıl Ağustos:
* Üniversitenin uyum programı için zamanında intikal edin ve mükemmel bir akademik deneyime hazırlanın!

(Öğrenci:) Öğrenci vizesi alma sürecinin sorunsuz geçeceğinden emin misiniz?

Kurallara uyduğunuz sürece sorun çıkması için bir neden yoktur. Bir öğrenci vizesi almak için aşağıdakileri ortaya koymanız gerekmektedir:

  • Tam zamanlı öğrenime dönem boyunca devam etme yetenek ve niyetine sahip olmanız. Bu, devam etmek istediğiniz yüksekokul veya üniversiteden alacağınız resmi akseptansla ispatlanabilir.
  • Kabul edildiğinizde üniversitenin size gönderdiği formda sıraladığı bütün masrafları karşılamaya yetecek miktarda fonlara sahip olmanız.
  • Öğrenim çalışmalarınızla ilgili olarak öngörülen programı tamamlamanızdan sonra Amerika Birleşik Devletlerini terk etmenizle ilgili yeteri derecede güçlü sosyal, ekonomik ve diğer nedenlerin olması.

ABD öğrenci vizesi için başvuru yapanlar, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki okula rapor vermeleri gereken tarihten en fazla 90 gün öncesine kadar vize başvurusunda bulunmamalıdırlar. Kendi ülkenizdeki uygulama esasları için ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna başvurunuz.

Ayrıca, en son bilgiler için USAcademics-tr.com adresini ziyaret edin. LindenTours.com, ABD Ticaret Bakanlığı, Seul'daki ABD Elçiliği, Eugenio Martin del Campo, ve USjournal.com: ABD Akademi Dergisi'ne özel teşekkürlerimizi sunarız.